2018 YILI İTİBARIYLA TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE UYGULAMAYAN / KAPI VİZESİ YA DA E-VİZE UYGULAMALI ÜLKELER

2018 yılında Türk vatandaşlarının yoğunlukla tatil için tercih ettiği, ucuz uçak bileti bulduğunda tatil kaçamağı yaptığı ülkeler arasında vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulayan ülkeler ile kapı vizesi ya da e-vize uygulaması olan ülkeleri aşağıdaki yazımızda paylaşıyoruz.

Özellikle bayram tatillerinde vs. tercih edinilebilecek ve 3-4 günlük kısa bir tatil için ideal, ucuz bilet alınabilecek vize istemeyen Balkan ülkelerinin başında vize isteyen Yunanistan’dan sonra en fazla Türklerin ziyaret ettiği Sırbistan ile diğer Balkan ülkeleri Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek ve Karadağ yer alıyor. 

Balkan ülkelerine göre biraz daha pahalı uçak bileti ile gidilebilecek ülkeler arasında ise Batı ile Rusya arasındaki Belarus dışında ise Moldova var. Ukrayna’ya ise yeni tip kimlik ile pasaportsuz girilebiliyor.

Sınır komşularımız; Gürcistan, İran ve Irak vizesiz ülkeler arasında hatta Gürcistan için sadece nüfus cüzdanı (eski-yeni tip kimlik) yeterli. Azerbaycan* ve Ermenistan* içinse e-vize uygulamaları mevcut

Azerbaycan* için  https://evisa.gov.az/en/

Ermenistan* içinse; https://evisa.mfa.am/

adreslerinden elektronik vize başvurusunda bulunularak kısa sürede vize alabilmek mümkün.

Uzak doğuda vize uygulamayan ülkeler arasında; Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Singapur ile e-vize ile başvurulan Kamboçya* , Malezya, Tayland, Tayvan (kapı vizesi uygulaması), Brunei ile Filipinler yer alıyor.

Güney ve Orta Amerika ülkelerinden Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Bolivya, Ekvator, ElSalvador, Panama, Guatemala, Honduras, Kosta Rika, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuella, Meksika*   vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Arap ülkelerinden; Katar (kapı vizesi),Kuveyt(kapı vizesi),Umman* , Basra Körfezinde yer alan Bahreyn için vize istenmiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri için çeşitli havayolu şirketleri üzerinden e-vize almanız mümkün uçuş yapacağınız firmalar üzerinden vize alabiliyorsunuz. Bkz.

Afrika ülkelerinden Fas, Tunus, Güney Afrika, Botsvana, Cape Verde (kapıda vize), Kenya*,Madagaskar (Kapı vizesi) ,Mozambik, Ruanda, Senegal, Sudan(kapı vizesi) ve birçok ülkede vize uygulaması yok.

Türki Cumhuriyetlerden Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan* ve 2018 yılında başlayan uygulamayla Özbekistan’da vize istemeyen Türki Cumhuriyetler arasında yer alıyor.

Orta Doğu ülkelerinden Lübnan, Ürdün’de vize istemeyen ülkeler arasında.

Ayrıca farklı destinasyonlar ve özellikle tatil amaçlı düşünenler için;   Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Cook adaları, Britanya Virjin Adaları, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Fiji, Fildişi Sahili* , Haiti (kapı vizesi), Jamaika, Maldivler, Nikaragua, Şeyşeller,  Sri Lanka , Turks ve Caicos Adaları, Tuvalu gibi seçenekler de vize istemiyor.

(*) e-vize uygulaması olan ülkeler işaretlenmiştir.

Daha detaylı bilgi için

http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

 

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bir Cevap Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.