Dolar Neden Yükseliyor? Arjantin ve Türkiye Domino Taşlarının İlk Sıraları mı? Gelişmekte Olan Piyasaları Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Doların son zamanlarda güçlenmesi ve artan ABD Hazinesi getirileri, Türkiye ve Arjantin ekonomilerine zarar verdi. Ekonomistler, zararın yakında gelişmekte olan piyasalara yayılabileceğini tahmin ediyorlar.

ABD Doları, ICE ABD Doları Endeks DXY üzerinden ölçülür Altı büyük rakibinden oluşan bir sepete karşı Amerikan doları, + 0.26 % artış göstermiştir.

Amerikan Merkez Bankası’nın para politikasındaki normalleşmeye giden aşamalı adımları ile birlikte ortaya çıkan  bu yeniden canlanma, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde borçlular için dolar finansmanını daha pahalı hale getirdi.

Arjantin ve Türkiye, her ne kadar kendine özgü sorunlarla mücadele etseler de, dolar cinsinden borçlara olan bağımlılıkları, para birimlerinin değer kaybının büyük bir sebebidir. Hem Arjantin pesosu  hem de Türk Lirası karşısında Amerikan Doları Mayıs ayında rekor kırdı.

Baş ekonomist Robin Brooks tarafından yönetilen Uluslararası Finans Enstitüsü’nde analistler, “Şubat ayında gelişmekte olan piyasalara daha ihtiyatlı davrandığı ve Arjantinli pezosu ve Türk lirası için aşırı düşüş sinyalleri verildiğini” belirtti. “Her iki para birimi de o zamandan beri keskin bir düşüş gösterdi, ancak gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin geri kalanına yayılma şimdiye kadar sınırlı kaldı.”

Yine de, en azından Güney Afrika, Kolombiya, Mısır, Meksika ve Endonezya’da da etkilenenler arasında. 2013’te en son seviyelere yükselen akışlar tersine dönerse, bu ülkelerdeki sıcak para akışları tersine dönebilir ve türbülans potansiyeli ortaya çıkar.

ANNEKEN TAPPE, 22/05/2018

www.marketwatch.com,

 

Yorum Yazınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.