İkinci El Araçlarda Garanti Var mı? Varsa Kaç Ay ve Kaç Km Geçerli?

Son günlerde okurlarımızdan gelen sık sorulardan olan “İkinci El Araçlarda Garanti Var mı?”, “ikinci el araç satışlarında kaç ay garanti mevcut”,  “ikinci el araç satışlarından kaç bin km ye kadar garanti vardır” ve benzeri soruların cevabını, yeni düzenleme ile ikinci el araç satışlarında yapılan yeniliklerin tamamını yazımızda sizler ile paylaşacağız.

13 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren “İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK” uyarınca ikinci el araç satışlarına yeni düzenlemeler getirilmiştir. Yazımızda bu düzenlemeleri başlıklar halinde sizlerle paylaşacağız.

İkinci El Araç Satışlarında Garanti Var mıdır?

Cevabımız galeriler için(Galeriden alınan araçlar) EVET, şahıslar arası satışlar için HAYIR

İkinci El Araç Satışlarında Garanti Süresi Ne Kadar?

Galerilerden yani yetki belgesi almış ikinci el araç satışı gerçekleştirenlerden alınan araçlarda;

3 AY veya 5 BİN (5.000) KM Garanti Verilecektir.

Ancak bu garanti kapsamında sadece;

8 YAŞ altı veya 160 BİN (160.000) Km altı araçlar faydalanabilecek, bu rakamların üzeri olan araçlara garanti VERİLMEYECEKTİR!!!!

 

İkinci El Araç Satışlarında Garanti Kapsamı Nedir?

İkinci el otomobil ve motosikletin;

motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi,

satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altındadır. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilir.

İkinci El Araçlarda Arızalar Kaç Gün İçerisinde giderilmelidir?

Yukarıda sayılan parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü (30 İş günü) içinde giderilir.

Motosikletler için bu süre azami yirmi (20) iş günüdür.

Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye aittir.

İkinci El Araç Satışı Garanti Kapsamına Girmeyen Parçalar veya Hususlar Nelerdir?

Galeriler İkinci El Araç Satışları İçin Ekspertiz Raporu Almak Zorunda mıdır?

Yetki belgesine sahip işletme (Galeri ve Benzeri) tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınır ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilir.

Ekspertiz raporunun ücreti;

a- Satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı tarafından ödenir.

b- Diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenir.

Ancak sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu değildir.!!!!

 

Daha Fazla bilgi için(ikinci el araç satış kanunu resmi gazete, ikinci el araç satış kanunu 2018, ikinci el araç satışında yeni düzenleme 2018);

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK

 

 

Keywords: İkinci El Araçlarda Garanti Var mı, ikinci el araç satışlarında kaç ay garanti mevcut, ikinci el araç satışlarından kaç bin km ye kadar garanti vardır, ikinci el araç satışı, garanti, kaç ay, kaç km, İkinci El Araç Satışlarında Garanti Süresi Ne Kadar, İkinci El Araç Satışlarında Garanti Kapsamı Nedir, İkinci El Araçlarda Arızalar Kaç Gün İçerisinde giderilmelidir, İkinci El Araç Satışı Garanti Kapsamına Girmeyen Parçalar veya Hususlar Nelerdir, ekspertiz raporu zorunlu mudur, ikinci el satışlarda ekspertiz raporu zorunlu mudur, ekspertiz raporu, yetki belgesi, galeri, ikinci el araç satışı garanti kapsamı, 2 el araç satışlarında garanti var mı, 2 el araç satışlarında garanti kaç ay, 2 el araç satışlarında kaç km garanti,ikinci el araç satış kanunu resmi gazete, ikinci el araç satış kanunu 2018, ikinci el araç satışında yeni düzenleme 2018

Bir Cevap Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.