İnternet Dolandırıcılığı Nedir? Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçu ve Şikayet Dilekçesi Örneği

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilişim sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemlerinde artış yaşanmaktadır. Halk arasında “internet dolandırıcılığı” olarak bilinen “bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçu nitelikli dolandırıcılık hallerinden bir tanesidir. Yazımızda bu tür suçların cezalarını ve nereye – nasıl şikayet edileceğini  örnek şikayet dilekçesi ile birlikte sizlerle paylaşacağız.

Dolandırıcılık Nedir?

Türk Ceza Kanununa (TCK) göre dolandırıcılık, hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamak fiilidir.

Nitelikli Dolandırıcılık Nedir?

Dolandırıcılık suçunun biraz daha ağırlaştırılmış, nitelikli halleri durumuna verilen isimdir. Nitelikli dolandırıcılık halleri kanunda teker teker sayılmaktadır.

Bunlardan bir tanesi de  “bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle dolandırıcılık” yöntemidir. Türk Ceza Kanununa göre internet dolandırıcılığı dediğimiz suçlar bu kapsamda “Nitelikli Dolandırıcılık” yöntemlerinden bir tanesidir.

İnternet Dolandırıcılığı Cezası Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere internet dolandırıcılığı kanunda “bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle dolandırıcılık” olarak adlandırılmaktadır ve Nitelikli Dolandırıcılık hallerinden bir tanesidir.

Tür Ceza Kanuna (TCK) göre bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle gerçekleştirilen dolandırıcılık suçunun işlenmesinin sonucu 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ve beşbin güne kadar adli para cezasıdır(adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz)

İnternet Dolandırıcılığı En Sık Karşılaşılan Çeşitleri Nelerdir?

Sosyal Medya Dolandırıcılığı; Bu yöntem ile sosyal medya üzerinden hesaplarınız ele geçirilir ve arkadaşlarınızdan, bağlantılı olduğunuz kişilerden sizin adınıza para istenir. Bir başka yöntem ise sosyal medya üzerinden sahte hesaplar açılır, flört evlenme ve benzeri vaatler ile karşı taraftan para, kontör ve benzeri değerler istenilir.

SMS Dolandırıclığı; Bu yöntem ile vatandaşlara 5.000 TL ödül ve benzeri ödüller kazandıkları sms olarak iletilir ve ödülü almak için belirtilen numarayı aramaları istenilir. Numara arandıktan sonra dolandırıclılar kişileri ödülü alabilmek için kredi kartı numarası ve benzeri bilgileri vermeleri konusunda ikna ederler.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Üzerinden Dolandırıcılık; Dolandırıcılar sahte uygulama, zararlı yazılım ve diğer yöntemler ile internet bankacılığı veya mobil bankacılık hesaplarınızı ele geçirir ve hesaplarınızda bulunan paraları başkalarına aktarırlar.

Telefon Dolandırıclığı; Dolandırıclar sizleri telefon üzerinden arayarak sigorta prim borcunuz olduğunu, Terör örgütleri ile bağınız olduğunu veya kendilerini polis – hakim – savcı olarak tanıtarak sizden para isterler.

Banka ve ATM dolandırıcılıkları; Dolandırıcılar sizi bankadan aradığını söyleyerek kişisel bilgileriniz ele geçirir veya ATM’ ler üzerine yerleştirdikleri düzenek ile hesap – şifre bilgilerinizi ele geçirir.

Maç sonucu dolandırıcılığı; Bu yöntemde dolandırıcılar sosyal medya, forum siteleri benzeri iletişim yöntemleri ile şikeli / ayarlı (fixed) maçları bildikleri konusunda sizi ikna ederler ve maç sonuçlarını sizle paylaşmaları için sizden para isterler.

Daha saymadığımız ve bilmediğimiz birçok internet dolandırıcılığı yöntemi mevcuttur!!! Teknolojinin gelişmesi ile bu tür dolandırıclık yöntemleri daha da artacaktır.

Okurlarımızı bu tür ve benzeri olaylara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

İnternet Dolandırıcılığı Nereye Şikayet Edilir?

Yukarıda detaylıca anlattığımız üzere internet dolandırıcılığına maruz kalan vatandaşlarımız durumu Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusu olarak bildirmeleri gerekmektedir.

İnternet Dolandırıcılığı Şikayeti Nasıl Yapılır? İnternet Dolandırıcılığı Örnek Şikayet Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

İnternet dolandırıcılığına maruz kalan vatandaşlar nitelikli dolandırıcılık suçu dolayısıyla cumhuriyet başsavcılıklarına dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

Sizleri için bir örnek şikayet dilekçesini aşağıda paylaşıyoruz.

 

İnternet Dolandırıcılığı Şikayet Dilekçesi Örneğinin PDF versiyonu aşağıda paylaşılmıştır.

[su_button url=”http://selfhukuk.com/wp-content/uploads/2018/08/Savcılık-şuç-duyurusu-dilekçe-örneği.pdf” target=”blank” style=”bubbles” background=”#50c3de” size=”13″ icon=”icon: balance-scale” text_shadow=”0px 0px 0px #e7fc82″]DİLEKÇE ÖRNEĞİ PDF VERSİYONU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ[/su_button]

Dilekçenin doldurulmasına ilişkin açıklamalar:

Müşteki kısmına şikayetçinin bilgilerini yazıyoruz.

Şüpheli kısmına şikayet edilene ait bilgileri giriyoruz. Eğer ad soyad bilinmiyorsa şikayet edileni tanımlamaya yönelik bilgiler yazılacaktır.

Suç kısmına “Nitelikli Dolandırıclık (TCK 158/1-f)” yazıyoruz (internet dolandırıclığı için yazılacaktır, varsa başka suçlarda yazılabilir)

Suç tarihi kısmına suçun işlendiği tarihi yazıyoruz.

Açıklamalar kısmına ise olayın işleniş şeklini ve diğer detayları açıklayıcı bir biçimde yazıyoruz.

Deliller kısmınada ekran görüntüleri, mail adresleri, banka ekstreleri, hesap özetleri, yazışmalar, telefon aramaları ve benzeri elde edebildiğiniz dedilleri yazıyoruz.

Önemli: deliller kısmına dedilleri sırayla yazdıktan sonra en sona “her türlü delil” yazıp bitiriyoruz. Yazının altında Müşteki yazan yere şikayetçi ad soyadını yazmalı ve imza yazan yere imzasını atarak Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçesi ile başvuru yapmalıdır.

İnternet dolandırıclığı suçuna ilişkin Türk Ceza Kanunu (TCK) Nitelikli Dolandırıclık halleri aşağıda paylaşılmıştır. (Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle dolandırıcılık)

 

[su_button url=”http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf” target=”blank” style=”bubbles” background=”#50decf” size=”13″ icon=”icon: balance-scale” text_shadow=”0px 0px 0px #e7fc82″]TÜRK CEZA KANUNU (PDF) İÇİN TIKLAYINIZ[/su_button]

 

Hakaret, SMS yoluyla Hakaret, Sosyal Medya Üzerinden Hakaret ve Gıyabi Hakaret

 

Yorum Yazınız