YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONUN KAYDI NASIL YAPILIR? YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONUN İMEİ KAYDI NASIL YAPILIR? NASIL PASAPORTA İŞLENİR?

Yurt dışından telefon satın alıp ülkemizde kullanmak gayet mantıklı bir tercihtir.  Ülkemizde cep telefonları üzerinden alınan vergiler sonucunda yurt dışından telefon alıp ülkemizde kayıt ettirilmesi seçeneği fiyat olarak daha avantajlı bir hale gelmiştir. Peki yurt dışından cep telefonunu satın aldınız, yurt dışından getirdiğiniz telefonun kaydını nasıl yaptıracaksınız? Getirilen telefonu pasaporta nasıl işleteceksiniz? İmei kaydını nasıl yaptıracaksınız? Yapılan işlemler sonucu ne kadar ücret veya harç ödeyeceksiniz? E-Devlet üzerinden kayıt mümkün mü? Kafanızı kurcalayan tüm soruların cevabı yazımızda.

 

Son dönemler Cep telefonları üzerinden alınan vergilerin artması ile birlikte cep telefonu fiyatları ciddi anlamda artış göstermiştir. Özellikle İphone, Samsung gibi popüler ve pahallı cihazları yurt dışından getirmek daha makul hale gelmiştir. Peki getirilen bu cihazların kayıtlarını nasıl yaptıracağız?

 

Yurt dışı seyahatleri sırasında satın aldığımız cep telefonlarını ülkemize getirip kayıt ettirebilir miyiz?

Yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt ettirebilir ve kullanıma açtırabilirsiniz.

Yurt dışı seyahat ile beraber getirdiğim cep telefonunu kaç gün içerisinde kayıt ettirmem gerekir?

Yurt dışından döndüğünüz tarihten itibaren 120 gün içerisinde telefonun imei numarasını kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Daha önce herhangi bir kayıt yaptırmadıysanız 120 gün içerisinde kayıt yaptırabilirsiniz.

Daha önce kayıt yaptırdıysanız, kayıt yaptırdığınız yıl ve takip eden yıl yeni kayıt hakkınız bulunmaz. Bundan sonraki yılın girmesiyle (1 Ocak itibariyle) kayıt hakkınız doğar.

Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihinin üzerinden en az iki yılın geçmesi gerekir.

Örneğin aşağıdaki resimdeki E-Devlet kullanıcısının kayıt hakkı bulunmaktadır. Kayıt hakkınız olup olmadığını E-Devlet sistemi üzerinden “İmei Kayıt Hakkı Sorgulama” ekranı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama

Yurt dışından getirilen cep telefonu kayıt harç ücreti ne kadar? (2018 yılı için)

2018 yılı için yurt dışından yolcu ile birlikte getirilen cep telefonlarının imei kaydettirme işleminin (pasaporta işleme ücreti) harç bedeli 170.70 TL dir.

Bu işlem için ödenmesi gereken harç ücreti 170,70 TL

Yurt Dışından Yolcu İle Birlikte Getirilen Cep Telefonlarının İmei Kaydı Nasıl Yapılır? Yurt Dışından getirilen cep telefonları pasaporta nasıl işlenir?

Bu işlemler en kolay E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir.

Yurt dışından getirilen cep telefonun imei numarasının kayıt ettirilmesi için ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet

Açılan ekranda kimliğimi şimdi doğrula seçeneğine tıklayarak TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT işyerine giderek bir adet E-devlet şifresi edinebilirsiniz.

 

Giriş sonrasında açılan ekranda “Devam Et” butonuna tıklayınız.

 

Daha sonra açılan ekranda size ilk olarak harç bedeli ödenmesi seçeneği sunulacaktır.

IMEI kayıt işlemi için harç bedelini ödemediyseniz bir sonraki aşamada; Deniz Bank, Garanti Bankası, İş Bankası internet şubeleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde işaretli alana tıklarsanız harç bedelini internet vergi dairesi üzerinden ödeyebileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Bu yöntem en kolay yöntemdir. Kredi kartı ile ödeme seçeneği mevcuttur.

ÖDEMENİZİ GERÇEKLEŞTİRDİKTEN SONRA AŞAĞIDAKİ EKRANA BİLGİLER DOLDURULACAK VE DEVAM ET BUTONUNA TIKLANACAKTIR.

Bu ekranlarda giriş yapılan belge no yurda giriş tarihi gibi bilgileri pasaportunuzdan bakarak yazabilirsiniz, telefonunuzun imei numarasını girerken dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Hata yapmadan tam olarak girmeniz gerekmektedir. Cep telefonunuza *#06# yazarsanız imei numaranız ekrana gelecektir.

Tüm bilgilerinizi girip devam et butonuna da tıkladıktan sonra onay ekranı açılacak, işlemi siz onayladıktan sonra artık işlemin sonucunu bekleyeceksiniz. Yurt dışından getirilen telefonun pasaporta işlenme işlemi bu şekilde tamamlanmaktadır.

Bir Cevap Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.